Close

Jak jsem fotografovala vázané kytice na statku u Jičína

Na podzim mě oslovila šikovná paní květinářka Helena. Pro nové webové stránky si přála fotografie svých produktů – vázaných kytic ze sezónních květin a také portrétní snímky. Jelikož byl už konec sezóny, paní floristka uvázala krásné kytice v podzimních tónech. Kde a jak focení probíhalo? Zajímá vás, jak se fotí v exteriéru? Zjistěte více v článku.

Kdo je květinářka Helena?

Paní Helena bydlí na statku nedaleko Kopidlna. Na své květinové farmě pěstuje sezónní květiny, ze kterých váže kytice. Mrkněte na její Facebookovou stránku Statek Ledkov.

Myšlenka pěstování sezónních květin se mi moc líbí. Přeci jen dovoz květin přes půl zeměkoule, které navíc vydrží jen pár dní, není zrovna šetrný k přírodě.

Fotografovat květiny mě moc baví, kvůli jejich rozmanitosti, barvám a texturám. Vždyť jsem o focení květin také napsala ebook Jak fotografovat květiny i bez makroobjektivu.

Poptávku jsem s radostí přijala a jednoho slunečného podzimního dne se rozjela na statek.

Fotografování vázaných kytic

Paní Helena si přála tvořit snímky u ní na květinové farmě. Nejprve bylo důležité najít jednoduché pozadí, aby za kyticí nebyl zbytečný balast, který by odváděl pozornost. K tomu nám skvěle posloužila zeď domu. Před zeď jsme postavili starý omšelý stůl tak, aby byl v polostínu.

Pokud by na květiny svítilo přímé odpolední slunce, byly by na květech a listech přepaly, takzvaná přeexponovaná (přesvětlená) místa bez kresby. Pro „rozsvícení“ přední části kytice jsme použili odraznou desku. Tímto děkuji Mariánovi z Piny za asistenci.

Od každé kytice jsem zhotovila několik variant – snímky na šířku, výšku, celkový a detailní záběr, i kompozice se stromy v pozadí.

Vázané kytice ze sezónních květin.

Jako bonus jsem klientce vytvořila i pár snímků sušených květin a kvítí na poli. Zrovna tam krásně svítilo podvečerní sluníčko.

Květiny v podvečerním světle.

Fotografování portrétu

V úvodu článku jsem zmiňovala, že si klientka přála rovněž portrétní fotografie. V pozdním podzimním odpoledni je ideální světlo na focení portrétů. Světlo už není tak ostré jako ve dne a ani příliš oranžové jako před západem slunce.

Nejprve jsem paní Helenu vyfotografovala mezi květinami, kde ji slunce osvětlovalo z boční strany. Další verzí byl portrét v protisvětle. Tak sluneční paprsky vlasy pěkně prosvětlí. Aby paní Helena neměla v obličeji stíny, rozjasnili jsme obličej odraznou deskou.

Fotografování květin na statku jsem si moc užila, miluji květiny i omšelá zákoutí starých stavení. Už teď se těším na jarní focení a další spolupráci s paní květinářkou.

Vyrábíte, tvoříte, podnikáte? Kontaktujte mě. Vytvořím fotografie i pro vás. Buďme stále v kontaktu, sledujte mě na Facebooku.

Zajímavá vás, jak se fotí zahrady? Dozvíte se v článku Jak jsem fotografovala pro zahradnickou firmu.