Close

8 nejčastějších chyb v produktové fotografii

Produktová fotografie je v e-commerce silným nástrojem. V internetovém obchodě je důležité své zboží prezentovat kvalitními produktovými fotografiemi. Focení produktů ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Vyvarujte se 8 nejčastějších chyb začínajících fotografů.

Chyba 1 – Fotografie produktu na bílém pozadí jsou tmavé

Produkt na bílém pozadí.

Pokud fotografujete produkt na bílém pozadí, je třeba, aby na finální fotografii bylo pozadí opravdu bílé. Často se totiž stává, že je pozadí šedé.

Při fotografování produktu na bílém pozadí je snímek potřeba mírně přeexponovat, aby nebyl příliš tmavý. Záleží, kolik prostoru bílé pozadí zabírá, vyzkoušejte přeexpozici o +2/3 až +1 EV, v případě potřeby i o více.

Pro „rozsvícení“ bílého pozadí v Adobe Lightroom táhněte posuvníkem White doprava (nastavení bílého bodu), ale pozor, aby nedošlo k přepalům na produktu. Pokud klient požaduje 100% bílé pozadí, je třeba jej vyměnit ve Adobe Photoshopu nebo lokálně označit a přeexponovat v Adobe Lightroom.

Na snímku níže vidíte, že pozadí za produktem splývá s bílým pozadím webové stránky, to znamená, že je 100% bílé.

Produkt na 100 % bílém pozadí.

Chyba 2 – Na pozadí jsou vidět fleky od špinavého senzoru fotoaparátu

Nečistoty na pozadí.

Jestliže máte znečištěný senzor fotoaparátu, budou na světlém pozadí vidět šedé tečky. Někdy mohou tečky zobrazovat i nečistoty na pozadí, kterých si okem nevšimnete. Při úpravě fotografie v programu v počítači se ujistěte, že jste všechny fleky odstranili. K odstranění nehezkých teček slouží v Adobe Lightroom nástroj Spot Removal. Se zaškrtnutím funkce Visualize Spot, se vám nečistoty zobrazí v inverzním náhledu.

Chyba 3 – Špatné vyvážení bílé barvy

Špatné vyvážení bílé barvy.

V produktové fotografii je důležité, aby měla fotografie reálnou barevnost bez zeleného nebo fialového nádechu. Při automatickém vyvážení bílé barvy se může stát, že každý snímek bude vyvážený trochu jinak, anebo automatika fotoaparátu nezvládne vyvážit bílou správně.

Doporučuji fotografovat do formátu RAW a pro přesné vyvážení bílé barvy použít 18% neutrální šedou tabulku nebo kalibrační kartu. Šedou tabulku si jednoduše vyfotíte a podle ní potom vyvážení bílé barvy doladíte v programu na úpravu fotografií. V Adobe Lightroom k tomu slouží takzvané kapátko. Důležité je také správné a barevně jednotné osvětlení. Dokonce i některá ateliérová světla mohou vytvářet barevný nádech.

Chyba 4 – Produkt je znečištěný nebo zaprášený

Prach na produktu.

Produkt musí být dokonale čistý, vyleštěný, bez čmouh, prachu ani otisků prstů. Na čištění a leštění používám antistatickou utěrku. Lesklých předmětů se nedotýkejte holou rukou, ale navlékněte si bílé bavlněné rukavice. Seženete je v pracovních oděvech.

Někdy se stane, že na produktu zůstanou malé částečky prachu. Ty lze jednoduše vyretušovat při úpravě fotografie, ale zabere to dost času. V Adobe Lightroom použijte nástroj Spot Removal.

Chyba 5 – Produkt není celý ostrý

Ve většině případů je nutné, aby byl produkt celý ostrý. Třeba proto, aby si jej mohl zákazník na e-shopu hezky prohlédnout i po zvětšení obrázku. Pro velkou hloubku ostrosti nastavte vysoké clonové číslo. Začněte na clonovém čísle f/11 a případně zvyšujte až na f/22 (podle možností typu vašeho objektivu). Použijte stativ, protože produkty se fotografují na nízké ISO.

Před zmáčknutím spouště si produkt přibližte v LiveView režimu živého náhledu (na LCD displeji), zmáčkněte tlačítko náhledu hloubky ostrosti a ujistěte se, že je produkt opravdu celý ostrý.

Chyba 6 – Kácející se horizontální linie

Kácející se linie horizontu.

K tomu, aby byly horizontální linie rovně, vám pomůže mřížka na displeji fotoaparátu, případně využijte stativ s vodováhou. Pokud si nejste jisti, zda jsou vodorovné linie rovně, nechte si po stranách snímku více místa, protože při rovnání linií v postprodukci se okraje fotografie oříznou.

Chyba 7 – Špatná perspektiva a sbíhající se vertikální linie

Vertikální linie by se neměly směrem nahoru sbíhat, což je často při focení produktů i z mírného nadhledu problém. Pokud nemáte tilt-shift objektiv, nechte si opět kolem objektu dostatek volného místa a svislé linie narovnejte v postprodukci.

V Adobe Lightroom k tomu slouží panel Transform, v Adobe Photoshopu nástroj Úpravy/Transformace/Perspektiva.

Chyba 8 – Odrazy v lesklých produktech

Odlesky na produktu.

Na obrázku vlevo jsou odrazy softboxu velmi výrazné. Na snímku uprostřed už o něco méně, jelikož jsem použila před softboxy difuzní folii. Na fotografii vpravo jsou odlesky maximálně eliminovány, z důvodu použití polarizačního filtru.  

Zvlášť začátečníkům, kteří nemají potřebné vybavení a zkušeností se stává, že se například v lahvi odráží okna místnosti, fotografická světla nebo i fotograf sám. K eliminaci odrazů fotografujte lesklý produkt v difuzním stanu. Díky tomu bude světlo rozptýlené, měkké, bez ostrých stínů. Avšak u velmi lesklých předmětů jsou bohužel vidět švy stanu.

U větších produktů nebo při focení scény s jídlem, kterou nelze fotit ve světelném stanu, používám před softboxy speciální difuzní folie značky Rosco.

Jestliže nechcete v začátcích investovat do světelného stanu, postačí vám obyčejný pauzovací papír.

Chcete si doma vyfotit jídlo nebo s fotografováním jídla teprve začínáte? V článku 17 triků a nápadů, jak fotit jídlo najdete užitečné tipy pro fotografování jídla a zjistíte, na co si dát obecně pozor.

Přečtěte si také 5 důvodů, proč musíte mít na webu kvalitní fotografie.

Přejete si kvalitní fotografie svých produktů nebo služeb? Napište mi.

Buďme stále v kontaktu, sledujte mě na Facebooku.