Close

Jak jsem fotila panenský olivový olej z ostrova Thassos

Jak jsem tvořila produktové fotografie olivového oleje.

Na konci léta mě oslovil sympatický manželský pár Jana a Martin, kteří dováží panenský olivový olej z řeckého ostrova Thassos. Potřebovali produktové fotografie na Amazon a tematické snímky oleje na dřevěné desce s olivami, bylinkami, bagetkou (tzv. „food foto“) pro web i sociální sítě. Co bylo při focení nejtěžší? Proč je včasná příprava důležitá? Na co si dát pozor při fotografování skleněných nádob? Zjistěte více v článku.

Při práci na zakázce jsem se nejprve pustila do produktových snímků.

Produktové fotografie olivového oleje na bílém pozadí

Kdo už měl možnost fotit lahve nebo sklenice, jistě mi dá za pravdu, že je to jedna z nejtěžších fotografických disciplín v produktové fotografii. Proč? Ve skle se totiž odráží vše kolem, včetně vás a fotografických softboxů. Jak to vyřešit?

Tady je pár foto tipů:

  • Aby se softboxy neodrážely na lahvi jako velké bílé fleky, je třeba používat speciální difuzní fólie, které světlo „rozlijí“ do stran. Používám difuzní folie značky Rosco. Menší produkty je také možné fotit ve světelném, difuzním stanu.
  • Fotíte-li v místnosti, kde jsou okna, doporučuji snímky pořizovat za tmy, jinak se vám budou okna odrážet na produktu.
  • Rovněž je třeba fotografovat v místnosti, kde jsou bílé stěny – bez oranžové nebo zelené výmalby, která může způsobit barevný závoj.
  • Oblékněte si něco tmavého, svítivě růžové tričko není vhodné, i to by mohlo totiž mohlo být ve skle vidět, tedy pokud nefotíte produkt přímo ve světelném stanu.

Důležitou věcí je také produkt pořádně vyleštit, aby byl bez prachu a otisků.

Produktové fotografie olivového oleje.

Produktové fotografie olivového oleje.

Další fází zakázky bylo focení tematicky komponovaných snímků.

Fotografování komponovaných scén – zátiší s olivovým olejem

Přípravy před samotným fotografováním zaberou nejvíce času. Předem je třeba si rozmyslet barevné rozvržení, sehnat potřebné rekvizity a nakoupit suroviny.

Tip: Chcete se věnovat fotografování jídla? Pak budete potřebovat velkou kuchyň nebo speciální skříň na textil a kuchyňské potřeby určené pro focení. Já to řeším plastovými úložnými boxy. Zároveň si najděte kout pro uskladnění různě barevných dřevěných desek a pozadí.

Olivový olej jsem fotografovala ve skleněné karafě a v miskách, s olivami, bylinkami a bagetkou. Většinu nádobí jsem bez problému nakoupila na e-shopu, ale nejtěžší bylo opatřit olivovník. Sháněla jsem jej začátkem září a ve většině zahradnictvích a hobby marketech byl olivovník buď vyprodaný, anebo jej nevedly.

Už jsem chtěla „hodit flintu do žita“, ale zachránila mě paní zahradnice z nedalekého zahradnictví, která mi z jednoho velkého olivovníku nastříhala pár větviček.

Pro tuto zakázku jsem si vyrobila dřevěnou desku v tyrkysové barvě, přeci jen barvami Řecka jsou modrá, tyrkysová a bílá. Občas si chodím nařezat nebo slepit dřevo do místní truhlárny, kde mě už přezdívají „paní prkýnkářka”.

Výroba dřevěné desky na food foto.

Výroba dřevěné desky na food foto.

Suroviny a rekvizity k fotografování olivového oleje.

Suroviny a rekvizity k fotografování olivového oleje.

Když jsem měla vše pohromadě, během pár večerů jsem vytvořila požadované fotografie – záběry zpředu na šířku, na výšku i shora. Samozřejmě nesměly chybět záběry lití oleje do misky, aby byla vidět konzistence oleje.

Tip: Při fotografování shora dávám pozor na přesný úhel záběru, abych byla s fotoaparátem přímo nad scénou. Při aranžování jednotlivých surovin se soustředím na to, aby byly mezi jednotlivými prvky odstupy. Časem spíchnu článek s tipy o focení jídla.

Mrkněte na pár snímků v koláži.

Food foto olivového oleje z Řecka.

Finální foto olivového oleje z Řecka.

Finální snímky řeckého olivového oleje s černými olivami.

Na závěr něco málo o olivovém oleji Blue Dot Label

Extra panenský olivový olej značky Blue Dot Label, který jsem fotografovala, pochází z řeckého ostrova Thassos. Místní farmáři olej vyrábí z černých oliv odrůdy zvané Throumba Thassos.

A jak olej chutná? Olivový olej miluji, takže jsem se těšila, až jej ochutnám. Musím říct, že tento panenský olej i olivy byly luxusní. Kvalita a chuť s běžně dostupnými oleji se nedá srovnat. Fotografování jsem si moc užila a věřím v další spolupráci.

Vyrábíte, tvoříte, podnikáte? Napište mi. Vytvořím i pro vás originální snímky. Buďme stále v kontaktu, sledujte mě na Facebooku.

Jak jsem fotografovala domácí džemy, omáčky a sirupy pro e-shop? Zjistěte, jak focení probíhalo a jakou fototechniku jsem použila.